«Կլոր սեղան»՝ խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի եւ «Գերագույն խորհուրդ պատգամավորական ակումբ» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ օգոստոսի 2-ին խորհրդարանում կազմակերպվել է կլոր սեղան՝ «ՀՀ խորհրդարանական առաջին ընտրությունների 100-ամյակը եւ ընտրական ավանդույթների ձեւավորումը Հայաստանում» թեմայով:
Նշվել է, որ Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը կազմավորվել է 1990 թվականին: Գերագույն խորհրդի առաջին կարեւորագույն փաստաթղթերից է օգոստոսի 23-ին ընդունած «Հայաստանի անկախության մասին» հռչակագիրը, որին համապատասխան ՀԽՍՀ-ն վերանվանվել է Հայաստանի Հանրապետություն: Գումարած 10 նստաշրջանների ընթացքում ԳԽ ընդունել է 188 օրինագիծ, 1211 որոշում, վավերացրել 151 միջազգային պայմանագիր ու համաձայնագիր:
«Գերագույն խորհուրդ պատգամավորական ակումբ» հկ նախագահ, ՀՀ ԳԽ պատգամավոր Ռուբեն Թորոսյանը գործընկերներին է ներկայացրել խորհրդարանի երկրորդ պալատ ստեղծելու մասին առաջարկություն, ըստ որի, ՀՀ քաղաքացիները քվեարկությամբ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին կընտրեն պալատի անդամներ: Պալատը չի ունենա վճռական ձայնի իրավունք, կլինի խորհրդակցական մարմին: «Հիմնական նպատակը սփյուռքահայերին մեր երկրի կառավարման համակարգին մասնակից դարձնելն է»,-նշել է բանախոսը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հավաստմամբ՝ ողջ հայության ֆինանսատնտեսական կարողությունները պետք է ներդրվեն մեր երկրի զարգացման գործում: Պատգամավորը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է կազմակերպել համահայկական համաժողով, որի ընթացքում կքննարկվեն սփյուռքահայության հետ կապված խնդիրներն ու վերոնշյալ առաջարկությունը:
Կլոր սեղանի մասնակիցները հիմնականում կողմ են արտահայտվել երկրորդ պալատ ունենալու գաղափարին, միաժամանակ ներկայացրել տարբեր տեսակետներ, կիսվել մտահոգություններով: Կարեւորվել է սփյուռքահայերի միասնականությունը:

“Круглый стол” в парламенте
2 августа по инициативе   депутата фракции “Мой шаг” О.Агазаряна и общественной организации “Депутатский клуб Верховный Совет” в парламенте организован “круглый стол” на тему “100-летие первых парламентских выборов РА и формирование избирательных традиций в Армении”.
Отмечено, что Верховный Совет (ВС) РА сформирован в 1990 г. Одним из первых важнейших документов ВС является принятая 23 августа “Декларация о независимости Армении”, в соответствии с которой Армянская ССР переименована в Республику Армения. За 10 созванных сессий ВС принял 188 законопроектов, 1211 постановлений, ратифицировал 151 международный договор.
По повестке заседания выступил председатель ОО “Депутатский клуб Верховный Совет”, депутат ВС РА Р.Торосян, представивший коллегам предложение о создании второй палаты парламента, согласно которому граждане РА голосованием изберут членами палаты представителей Спюрка (Диаспоры). Являясь консультативным органом, палата не будет иметь права решающего голоса. “Основная цель – привлечение зарубежных армян к участию в управленческой системе нашей страны”, - отметил докладчик.
По заверению О.Агазаряна, все финансово-экономические возможности армянства должны быть инвестированы в развитие РА. Депутат проинформировал, что вскоре намечается проведение всеармянского форума, в ходе которого будут обсуждены проблемы Спюрка и вышеуказанные предложения.
Участники “круглого стола” в основном высказались в пользу идеи создания второй палаты, в то же время представили различные точки зрения, поделились озабоченностями. Подчеркнута важность единения зарубежных армян.